Sıkça Sorulan Sorular

En Sık Karşılaştığımız Sorular

Doğalgaz proje çizimi uzmanlık gerektiren bir alan olduğu için; sizden gelen sorulara burada kısa cevaplar vererek doğru bilgiye ulaşmanızı sağlıyoruz.
 • Doğalgaz projesi çizimi nasıl yapılır ?
  Doğalgaz projesi İgdaş yetkili firmalarınca yetki belgesini almış mühendisler tarafından; öncelikli olarak daireye gelinerek ön çizimi(rölöve) alınıp, gasline adlı doğalgaz proje çizim programında çizilip, İgdaş proje onay bölümüne dijital olarak aktarımı gerçekleştirilerek yapılır. Onay sürecinde olan proje, İgdaş onay mühendislerince ...
 • Doğalgaz projesi nasıl çizilir ?
  Doğalgaz projesi bina ana tesisatı, daire içi tesisat, lokanta ya da işyeri tesisatı, sanayi doğalgaz tesisatı olarak çeşitli kategorilere ayrılarak çizilir. Daire içi tesisatta yani evsel tüketimlerde; binada daire için bırakılmış olan vanadan başlayarak, doğalgaz borularının yerleşim planına uygun olarak ...
 • Doğalgaz proje çizimi nasıl yapılır ?
  Doğalgaz proje çizimi yetki belgesini almış mühendisler tarafından; öncelikli olarak daireye gelinerek ön çizim alınıp, gasline adlı doğalgaz proje çizim programında çizilip, İgdaş proje onay bölümüne dijital olarak aktarımı gerçekleştirilerek yapılır.
 • Doğalgaz proje çizimi kaç para ?
  Doğalgaz projesi 600₺ olup; doğalgaz projesinin çizilip onaylatılması, İgdaş ve gaz açma işlemlerinin yapılması, ocak ve kombi fleksilerinin montajının(bağlantı hortumları) yapılması, sayaç fleksi – sayaç rekoru ve sayaç montajının tamamlanması işlemlerini kapsar. İşyeri, lokanta ve sanayi doğalgaz tesisatlarında projelendirme hizmetinin ...
 • Doğalgaz projesi hangi programla çizilir ?
  Doğalgaz projesi İgdaş’ın onay verdiği Gasline Doğalgaz Proje Çizim Programıyla çizilmektedir. Gasline programını sadece İgdaş’tan yetki almış mühendislik firmaları kullanabilmektedir.
 • Rölöve nedir?
  Rölöve daire ya da işyerlerinde çizilecek olan birimin, kuşbakışı olarak oda ve bölümlerinin çizilmesi ve doğalgaz borularının bu çizim üzerinde yerleştirilmesi işlemine denir. Bu yapılan ön çizim alındıktan sonra, bilgisayar üzerinde projelendirme yapılarak İgdaş onayına sunulur.
 • Doğalgaz projesi nedir ?
  Doğalgaz projesi; belediyelere sunulan mimarı çizimlerin, mekanik çizimlerin onaya sunulduğu gibi; doğalgazın kullanımı için İgdaş tarafından yetki verilen mühendislik firmalarınca projelendirilmesi işleminin, uygulamasının yapılması ile birlikte İgdaş tarafından kontrol edilmesi sürecine denir.
 • Doğalgaz proje bedelini kim öder ?
  Doğalgaz projesi ilgili uygulama alanına ait bir demirbaş olduğu için, proje bedelinin mülk sahibi tarafından ödenmesi gerekmektedir.
 • Doğalgaz proje çizimi ne kadar sürer ?
  Doğalgaz proje çiziminde; daireler için ön çizimin alınması işlemi yaklaşık 15 dk. sürmektedir. Doğalgaz proje çizimi bir süreç yönetimi olup; proje ön çiziminin(rölöve) alınması ile başlar. Projenin bilgisayar ortamına aktarılması, proje onayının gerçekleşmesi, bu sürecin müşteri ile paylaşılması, İgdaş sayaç ...
 • Doğalgaz proje çizimini kim yapar ?
  Doğalgaz proje çizimi doğalgaz alanında tecrübeli, uzman tekniker ve mühendislerce çizilmelidir. Firma mühendis kadromuz İgdaş tarafından proje çizimi konusunda yetkilendirilmiştir.
 • Doğalgaz projesi ne kadara çizilir ?
  Doğalgaz projesi ücreti 600₺ olup; doğalgaz projesinin çizilip onaylatılması, İgdaş ve gaz açtırma işlemlerinin yapılması, ocak ve kombi fleksilerinin montajının(bağlantı hortumları) yapılması, sayaç fleksi – sayaç rekoru ve sayaç montajının tamamlanması işlemlerini kapsar.

Doğalgaz projesi hakkında merak ettiğiniz bir soru mu var?